Przewodnik zakupu drzwi wewnętrznych

Ten ekspercki przewodnik pokaże Ci, jak kupować drzwi wewnętrzne, informując o Twoich wyborach, pomagając zrozumieć różne rodzaje dostępnych drzwi.

 

Ponieważ drzwi są dobrze widocznymi, ciężko pracującymi elementami we wnętrzu domu, zasługują na przemyślaną uwagę, gdy przychodzi czas na zakup nowych. Odpowiednie drzwi będą trwale wytrzymać codzienne użytkowanie, zminimalizują przenoszenie dźwięku między pokojami i dodadzą charakteru lub stylu całemu projektowi wnętrza domu. Poniższe informacje pokażą Ci, jak kupić drzwi wewnętrzne odpowiednie dla Twojego domu.

 

Drzwi wewnętrzne występują w wielu różnych stylach i konfiguracjach oraz są wykonane z różnych materiałów. Rodzaj drzwi, które wybierzesz do swojego domu, może dramatycznie wpłynąć na prywatność wnętrza domu, kontrolę hałasu i ogólne wrażenie wizualne.

 

Mówisz, że masz już drzwi, ale one po prostu nie działają dobrze? Drzwi, które nie zamykają się lub zatrzaskują prawidłowo lub źle pasują do otworu, mogą być frustrujące. Na szczęście wiele rodzajów napraw jest stosunkowo łatwych do naprawienia dla majsterkowiczów.

Budowa drzwi

Drzwi wewnętrzne występują w dwóch podstawowych typach: zlicowane i panelowe.

Drzwi zlicowane   mają płaskie, gładkie powierzchnie, które są zazwyczaj malowane lub bejcowane bejcami do drewna. Są one w zasadzie nijakie i dzięki temu komponują się z wnętrzem domu (chyba że jest to wnętrze dość tradycyjne lub klasyczne).

Drzwi wpuszczane w ścianę, instalowane w milionach domów w ciągu ostatnich 50 lat, są lekką i tanią wersją drzwi zlicowanych. Mają one wewnętrzną ramę z miękkiego drewna, otaczającą tekturowe rdzenie o strukturze plastra miodu i są pokryte cienkimi fornirami drewnianymi. Dość łatwo ulegają uszkodzeniu i pozwalają na znaczne przenoszenie dźwięku.

Te oklejane fornirem z mahoniu lauan mają szczególnie miękkie powierzchnie, które nie są zbyt dobrze wykończone. Forniry powierzchniowe z brzozy lub innego drewna twardego są mocniejsze i lepiej przyjmują bejcę lub farbę.

Drzwi panelowe

Wykonane są z ramy z poziomych ramiaków i pionowych ramiaków, które otaczają płaskie lub podniesione panele drewniane lub, w niektórych przypadkach, szyby. Ta metoda konstrukcji jest powszechna w przypadku drzwi z litego drewna, ponieważ minimalizuje skutki tendencji drewna do kurczenia się, wypaczania i pęcznienia przy zmianach wilgotności.

 

Najlepsze typy są zbudowane z precyzyjnie dopasowanych, zazębiających się sekcji i są znacznie droższe niż drzwi zlicowane. Dobrą, tańszą alternatywą o wyglądzie podobnym do drzwi drewnianych są drzwi z płyty pilśniowej o średniej gęstości (MDF). Ten typ jest solidny i nie pęcznieje ani nie wiąże się. Ponadto dobrze się wykańcza.

 

Drewniane

Możesz również kupić drewniane drzwi z żaluzjami i żaluzjami sztucznymi. Te atrakcyjne opcje są świetną alternatywą dla bardziej konwencjonalnych drzwi wewnętrznych z pustym rdzeniem.

 

Chociaż nowe drzwi drewniane są sprzedawane w stanie surowym i muszą być poplamione lub pomalowane, drzwi MDF są zagruntowane i gotowe do malowania.

 

Kompozytowe

Możesz również kupić drzwi z kompozytu formowanego z włókna. Są niezwykle trwałe i stabilne wymiarowo. A niektóre są zaprojektowane tak, aby sprostać konkretnym potrzebom. Na przykład przedstawione poniżej kompozytowe drzwiczki są wykonane w celu zmaksymalizowania kontroli dźwięku.

 

Rodzaje drzwi wewnętrznych

Istnieje kilka rodzajów drzwi wewnętrznych, różniących się sposobem działania. Bez względu na rodzaj drzwi, ościeżnice są zbudowane w zasadzie tak samo, z wyjątkiem drzwi chowanych (patrz niżej). Ościeżnica składa się z ościeży, ościeżnicy, ograniczników, progu i progu. Ościeża tworzą boki i główkę ramy, a obudowa jest podporą dla ościeży. Ograniczniki to listwy drewniane, do których drzwi przylegają po zamknięciu.

 

Drzwi na zawiasach

Drzwi na zawiasach to standard w każdym domu. Konwencjonalne drzwi na zawiasach mogą być prawe lub lewe. Drzwi, które otwierają się do ciebie i mają klamkę po prawej stronie, są prawostronne. Drzwi z zawiasami po przeciwnej stronie są lewoskrętne.

Większość drzwi na zawiasach ma tę samą podstawową ramę składającą się z dwóch pionowych ramiaków i dwóch lub więcej prowadnic biegnących poziomo.

 

Drzwi na zawiasach są mocowane za pomocą dwóch lub trzech zawiasów do ich ościeżnic. Zawiasy znajdują się na profilu zawiasowym; zatrzask i zamek znajdują się na ramiaku zamka.

 

 

 

Drzwi składane

Drzwi harmonijkowe są często używane do ukrycia dużej przestrzeni, w której konwencjonalny obrót drzwi byłby niewygodny lub ograniczony. Montowane w parach połączonych na zawiasach, drzwi składane łączą działanie zarówno suwaków, jak i drzwi na zawiasach, wykorzystując zarówno czopy końcowe, jak i prowadnice górne.

 

Drzwi do stodoły naścienne

Wewnętrzne „drzwi do stodoły”, które przesuwają się płasko na ścianie, są popularne tam, gdzie przestrzeń jest na wagę złota. Dostępnych jest wiele stylów, od rustykalnego po współczesny.

 

Dla właścicieli domów, którzy chcą oszczędzających miejsce, gładko przesuwających się wewnętrznych „drzwi do stodoły”, sprzęt Johnson tworzy nowe zestawy osprzętu do majsterkowania. Te prowadnice naścienne są zaprojektowane tak, aby pomieścić dowolne drzwi o wadze do 30 kg.

 

Kieszonkowe Drzwi

Drzwi kieszonkowe to kolejny rodzaj suwaka, który idealnie nadaje się do miejsc, w których nie ma miejsca na ruch drzwi. Drzwi kieszonkowe wsuwają się w przestrzeń lub „kieszonkę”, która jest montowana w ścianie.

 

Ościeżnica drzwi kieszeniowych ma oścież boczny, który jest dzielony w celu przyjęcia drzwi, oraz ościeżnica górna z wbudowanym torem. Rolki zamontowane na górze drzwi ślizgają się po tym torze.